13 Lap Nuotraukų saugojimas
Saugojimo terminai ir būdai
Gavę iš fotografų siunčiamas nuotraukas nedelsdami išsisaugokite jas savo kompiuteryje. Ne telefone, o kompiuteryje. Priklausomai nuo to, per kur nuotraukos yra siunčiamos, jų saugojimo terminas yra nuo 3 dienų (myairbridge.com), savaitės ( wetransfer.com) iki tiek, kiek serveryje laiko patys fotografai (privatūs asmeniniai serveriai ar talpyklos). Nors ir galime serveryje laikyti nuotraukas kiek norime, dažniausiai jos laukia atsisiuntimo 1 mėnesį. Tai pakankamas laiko tarpas atsisiųsti nuotraukas tiek jauniesiems, tiek vestuvių svečiams. Kodėl ne metai, ne 10? Todėl, kad jei laikytume visas fotosesijas neribotą laiką, serverių talpyklos pūstųsi didžiuliu greičiu, kaip ir sąskaitos už juos. Nenoriu Jūsų suklaidinti – tai, kad nuotraukos Jūsų laukia 1 mėnesį online ar serveryje nereiškia, kad po 1 mėnesio jas ištrinu iš visur – visų vestuvių suretušuotos nuotraukos guli atskirame kompiuterio diske, o einamojo sezono vestuvės – dar ir cloud‘e. Todėl jei neatsisiųsite nuotraukų per 3, 7 ar 30 dienų tai nereikš, kad nuotraukų jau nebegausite. Tiesiog jas reikės iš naujo užkrauti ir išsiųsti.
Taigi, grįžkime prie nuotraukų išsaugojimo. Idealiausia nuotraukas saugoti 2 skirtingose vietose. Pvz. kompiuterio diske ir online talpykloje. Arba kompiuteryje ir usb atmintuke. Visgi pats geriausias nuotraukų išsaugojimo būdas yra jų atsispausdinimas. Kompiuteryje gulinčios nuotraukos praranda didelę dalį savo grožio ir esmės.
Nuotraukų spausdinimas, fotoknygos ir fotoalbumai
Kur, kaip ir ką spausdinti? Iš esmės, jei spausdinatės patys, beveik visos spaustuvės, kurios siūlo SILK popierių su pro kokybe atspausdins +- pakenčiamą rezultatą. Ne idealų, bet įprastai normalų. Kiekvienos spaustuvės pateikiama spauda skiriasi savo spalvomis, šviesumu, bendra spaudos kokybe. Ta pati nuotraukas gali turėti 10 skirtingų variantų priklausomai nuo to, kur ir kaip ji spausdinama. Apie Eurokos ar kitas pigių nuotraukų spaustuves aš nekalbėsiu. Tiesiog nespausdinkite ten jokių nuotraukų – rezultatai bus tikrai prasti. Jei turite didžiulį kiekį nuotraukų, tuomet daug geriau daryti fotoknygą, kurioje viskas patogiai bei estetiškai nuguls ir užims mažiau vietos. Fotoknyga yra plonais puslapiais, jų spauda ir spalvos kaip žurnaluose. Vestuvių nuotraukas rekomenduoju atspausdintine fotoknygoje, o fotoalbume. Tai solidi, stora pro kokybės knyga kietais storais puslapiais. Ji sveria ir kainuoja gerokai daugiau nei įprasta fotoknyga, bet rezultatas ir bendras vaizdas taip pat gerokai skiriasi. Mano asmeninės šventės nugula fotoalbumų formatuose, o visos kitos asmeninės nuotraukos – į fotoknygas. Net ir nuotraukas iš telefono sudedu į kasmet spausdinamą fotoknygą.
Kur spausdinu nuotraukas, fotoalbumus ir fotoknygas? Deja, ne Lietuvoje. Kodėl? Todėl, kad po ilgų testavimų, bandymų ir lyginimų tik už Lietuvos ribų radau kokybę, kuri mane tenkina ir spalvas, kurias matau ruošdama nuotraukas. Lietuvoje, deja, bet taip ir neatradau vietos, kur spauda būtų tokia, kokią noriu matyti. Dažniausiai nuotraukos būna tai per šaltų atspalvių, nupilkėję, tai per geltonos, tai per raudonos. Dažnai royal blue pavirsta beveik į cyan spalvą. Kas keisčiausia, kad nusiuntus tą pačią nuotrauką į tą pačią spaustuvę tik skirtingu laiku, pvz., po kelių mėnesių pertraukos, nuotraukos gali skirtis ir gan stipriai. Ir jei anksčiau tikrai tenkindavo dviejose Lietuvos spaustuvėse gaminamų nuotraukų kokybė, palaipsniui ta kokybė ir spalvos pakito, rezultatas nebetenkino, todėl teko ieškotis alternatyvų už Lietuvos.
Susimaketuoti knygą ar albumą nėra sudėtinga. Išties, tai gan smagus procesas. Bet jei nepasitikite savo jėgomis – kreipkitės į savo fotografą (-ę).
Taigi, apibendrinu – gavę siunčiamas nuotraukas jas IŠSISAUGOJAME KOMPIUTERYJE ir ATSISPAUSDINAME ar nuotraukų, ar knygų, ar albumų formate. Ir tai daryti reikia ne po metų, ne po 5, ne po 10-ties. Išsisaugojame IŠ KARTO, o atsispausdiname taip pat kuo greičiau. Nes jei to nepadarysit iškart, greičiausiai nepadarysite nei po metų, nei po 5. Kompiuteriai nėra negendantys, todėl tikrai dažnai gaunu žinučių ar galiu persiųsti nuotraukas, darytas prieš 3, 5, 6 metus. Spausdinkime nuotraukas, tuomet nereikės taip sielvartauti, jei per klaidą bus suformatuotas ne tas kompiuterio diskas 😊